fallback

"Перфектната буря" за оскъдните ресурси ще настъпи през 2030 г.

Не растящото население на планетата е причината за недостига на ресурси, а увеличеният дял на консуматорското общество

08:49 | 27.09.13 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Корпоративните лидери си поставят слаба оценка що се отнася до опитите им за осигуряване на устойчиви запаси от природни ресурси, които са все по-оскъдни заради нарастващото население на Земята и увеличаващия се дял на средната класа от консуматори.

Докато търсенето на храна, на вода и на редки полезни изкопаеми се очаква да продължи да нараства, компаниите и правителствата подценяват разнообразните опити за създаване на устойчива верига на доставките. Това бе един от основните акценти на годишната среща на Clinton Global Initiative, пише CNBC.

Продължаващата една седмица конференция ще събере повече от 1000 световни лидери, неправителствени организации и филантропи от повече от 70 страни. Дори американският президент Барак Обама ще бъде там. Целта ще бъде всички те да измислят начини за овладяване на увеличаващата се зависимост от природните ресурси, които все още държат глобалната икономика на крака.

Те ще имат много работа, имайки предвид данните от последното изследване на ООН „Global Compact“ - най-голямата корпоративна инициатива в света за създаване на една по-устойчива глобална икономика. Проучването е направено сред повече от 1000 изпълнителни директори от целия свят. Данните разкриват, че две трети от тях вярват, че глобалната икономика не е в състояние да задоволи търсенето на нарастващото население.

В краткосрочен план суровият икономически климат затрудни компаниите да оправдаят своите инвестиции. Дългосрочната перспектива обаче остава непроменена. Но според доклада на ООН корпоративните директори са срещнали значителни пречки, когато трябвало да оправдаят своите инвестиции за управление на веригата на доставките за насърчаване на икономическия растеж.

Според директорите, за да се увенчаят опитите им с успех, и компаниите, и правителствата трябва да си сътрудничат по-тясно и да излязат с предложения пред различните сектори и браншове. И двете страни трябва по-добре да споделят финансовите последици.

За глобалните компании може би не е толкова спешно наваксването с устойчивостта особено във време, когато мудният икономически растеж намали натиска за увеличаване на доставките на суровини и цените им. Текущият напредък в развитието на веригите на доставките може би буди надежди, че модерните технологии ще спомогнат за разрешаването на кризата с ресурсите.

Например, германският софтуерен гигант SAP, който е и един от участниците в Clinton Global Initiative, е и сред големия брой компании, които помагат на други компании и на правителствата да внедряват нови процеси и технологии, за да подобрят ефективността на веригите си на доставки. Бързият напредък в събирането на данни спомага да се контролират и да се намалят изхвърляните отпадъци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:23 | 11.09.22 г.
fallback